संसारको अन्तिम बाटो


संसारको अन्तिम बाटो

तपाईंले विश्वका धेरै ठाउँहरू भ्रमण गर्नुभएको हुनुपर्छ। के तपाईको मनमा यस्तो प्रश्न आएको छ कि संसार कहाँ समाप्त हुन्छ र संसारको अन्त्य के हो? यो प्रश्न तपाईको दिमागमा नआएको हुन सक्छ, तर एउटा यस्तो ठाउँ छ जहाँ संसारको अन्त्य हुने विश्वास गरिन्छ। यो ठाउँ संसारको अन्तिम सडक मानिने सडक हो । यो बाटो लागेपछि संसारको अन्त्य हुन्छ भन्ने मान्यता छ ।

विश्वको अन्तिम सडक मानिने यस सडकको नाम ई–६९ हाइवे हो । E-69 राजमार्ग युरोपेली देश नर्वेमा अवस्थित छ। यो राजमार्ग सकिएपछि हिमनदी र समुन्द्र मात्रै देखिन्छ, अरु केही नदेखिने बताइएको छ । E-69 राजमार्ग 14 किलोमिटर लामो छ। यस राजमार्गमा धेरै ठाउँहरू छन् जहाँ ड्राइभिङ र एक्लै हिड्न निषेध गरिएको छ। जानौं संसारको अन्तिम सडकको कथा…

१४ किलोमिटर लामो E-69 राजमार्गलाई विश्वको अन्त्य मानिन्छ। पृथ्वीको सबैभन्दा टाढाको उत्तरी बिन्दु उत्तरी ध्रुव हो, जहाँ पृथ्वीको अक्ष घुम्छ। यो नर्वे को अन्त्य हो। E-69 राजमार्गले पृथ्वी र नर्वेको छेउलाई जोड्छ। यो राजमार्ग बाहेक अरु बाटो छैन । बरफ मात्र देखिन्छ र समुद्र मात्र देखिन्छ।

मानिसहरु संसारको अन्तिम सडक हेर्न त्यहाँ जान चाहन्छन् तर यो बाटोमा एक्लै जान र गाडी चलाउन प्रतिबन्ध छ । यदि तपाईं यो अन्तिम बाटोमा हिड्न चाहनुहुन्छ भने, तपाईंले समूहमा जानुपर्छ, किनभने मानिसहरू प्राय: हिउँको कारणले बाटो गुमाउँछन्। यससँगै यो क्षेत्र निकै चिसो छ । जसका कारण यो सडकमा कोही एक्लै हिड्दैनन् ।

यो सडकको बारेमा सबैभन्दा अचम्मको कुरा यो हो कि यो उत्तरी ध्रुव नजिकै अवस्थित छ। जसका कारण जाडो याममा रात मात्रै हुन्छ भने गर्मीमा घाम कहिल्यै अस्ताउँदैन ।कहिलेकाहीँ यस्तो पनि हुन्छ कि यहाँ लगातार छ महिनासम्म सूर्य उदाउँदैन र रात मात्र हुन्छ। जनता ६ महिनासम्म रातको अन्धकारमा बस्छन् । गर्मीमा यहाँको तापक्रम शून्य डिग्री सेल्सियसको हाराहारीमा रहन्छ भने जाडोमा माइनस ४५ डिग्रीभन्दा तल जान्छ।