शालिग्राम के हो ? यसकारण पुज्छन् शालिग्राम !


शालिग्राम के हो ? यसकारण पुज्छन् शालिग्राम !

प्राकृतिक शालिग्राम एक पवित्र शिला वा उच्च मूल्यवान शिला हो। जुन नेपालको मुस्ताङ जिल्लाको उपत्यकाको काली गण्डकी नदीमा मात्र पाइन्छ। हिन्दू र वैष्णव धर्म अनुसार शालिग्राम शिला वा ढुङ्गा भगवान विष्णुको स्वरूप हो। यस शिलाको वास्तविक उद्गम स्थल दामोदर हिमालको काखमा रहेको दामोदर कुण्ड हो। दामोदर कुण्डको सही स्थान मुक्तिनाथ मन्दिरबाट केही दिन टाढा छ।

यो वास्तविक शिला फेला परेको ठाउँलाई शालिग्रामक्षेत्र र मुक्तिक्षेत्र भनिन्छ। यो ठाडो रूपमा माथिल्लो मुस्ताङको उत्तरी क्षेत्रबाट नेपालको दक्षिणी भाग (पाल्पा जिल्लाको एक भाग रुरु र नारायणी जलस्रोत भनिन्छ) सम्म फैलिएको छ। यस लेख मार्फत शालिग्राम बारे सबै विवरणहरू जान्नुहोस् अर्थात् गण्डकी ढुङ्गाको तथ्य र मिथक, वास्तविक शालिग्रामको उपलब्धता, किन शालिग्रामको पूजा गर्ने र अन्य धेरै कुराहरू

गण्डकी नदी वा काली गण्डकी नदी नेपालको उत्तरबाट दक्षिण भागमा बग्ने सबैभन्दा पुरानो र ठूला नदीहरू मध्ये एक पवित्र नदी हो। यो कृष्णगण्डकी वा गण्डकी नदी पनि भारतको गंगा नदीको सबैभन्दा ठूलो सहायक नदी हो। माथिल्लो मुस्ताङ नेपालको नुबिन हिमनदी यस कालीगण्डकी नदीको सबैभन्दा टाढाको धारा हो। अन्य साना सहायक नदीहरू मिसिएपछि दमखोला र मुस्ताङ खोला बन्छ।

नरसिंह खोला, लुङ्पा खोला, रघु गंगा आदि मुक्तिक्षेत्र भित्र गण्डकी नदीमा मिसिने थप नाला हुन्। माथिल्लो मुस्ताङ हुँदै आएको खोलासँग नरसिंह खोला मिसिएपछि त्यसलाई कालीगण्डकी नदी भनिन्छ । यस संगमस्थलमा शालिग्राम ढुङ्गा सामान्यतया देखिन्छ र दामोदर-हिमाल र दामोदर कुण्ड नरसिंह खोलाको मुख्य स्रोत हुन्। तसर्थ कालीगण्डकी नदीको दामोदर कुण्ड क्षेत्र शालिग्राम दर्शनको वास्तविक बिन्दु हो

किन पुज्छन् शालिग्राम ?

हिन्दू धर्ममा, धेरै प्राचीन पवित्र पुस्तकहरू छन् जस्तै ४ वेद, १८ पुराण र १०८ उपनिषद र अधिक। शालिग्रामको महत्व विभिन्न पुराणहरूमा उद्धृत गरिएको पाइन्छ।शालीग्राम सिलालाई महाविष्णुको अवतार मानिन्छ।

यो विश्वास गरिन्छ कि शालिग्राम अन्य कुनै पनि महँगो सामग्री जस्तै सुन, चाँदी आदि भन्दा धेरै मूल्यवान छ। वास्तविक शालिग्रामलाई पानी हालेर अमृतमा परिणत हुन्छ र यसले व्यक्तिको शरीरबाट कुनै पनि प्रकारको रोग र नकारात्मक पक्षलाई निको पार्ने क्षमता राख्छ। शालिग्रामको बारेमा केही पुराणहरू तल उल्लेख गरिएको छ।

स्कन्द पुराण अनुसार :

– साँचो शालिग्रामको पवित्र अमृत सेवन गर्ने मानिसहरू सबै पापहरूबाट मुक्त हुन्छन्।

-जसले डराएर सालग्राम भिजाएको पानी पिउछ, उसले मोक्ष पाउँछ।

– जसले शालिग्राम ढुङ्गालाई देख्छ, पूजा गर्छ, स्नान गर्छ र पूजा गर्छ उसलाई भगवान विष्णुको आशीर्वाद मिल्छ र एक करोड गाई दानमा दिएर आशीर्वाद प्राप्त हुन्छ।

पद्मपुराण अनुसार :

गंगा, गोदावरी र अन्य पवित्र नदीहरूमा पाप हटाउने र मानिसहरूलाई मोक्ष प्रदान गर्ने गुण छ किनभने तिनीहरू प्राकृतिक रूपमा भगवान शालिग्रामको चरणामृत हुन्।

बराह पुराण अनुसार :

– शालिग्रामक्षेत्रमा रहेको मौलिक शिलाको टुक्राको अभंग शालिग्राम शिलाको जस्तै शक्ति छ।

– पुराणले पनि चाँडै सिद्धि प्राप्त गर्न चाहने व्यक्तिले रेशमी र चम्किलो शालिग्राम ढुङ्गाको पूजा गर्नुपर्दछ भनेर औंल्याएको छ।

स्कन्द, पद्म र अन्य पुराणहरूका अनुसार शालिग्राम भगवानको पूजा गर्ने मानिसहरूले कुनै डर महसुस गर्दैन र सबै इच्छाहरू प्राप्त गर्न आशीर्वाद दिन्छन्। उपासकहरूले आफ्नो वरपरको शान्तिमय वातावरण प्राप्त गर्नेछन्, स्वास्थ्य राम्रो हुनेछ र मनमा कुनै प्रकारको मनोवैज्ञानिक त्रास नहोस्, इज्जत पत्नी वा पति प्राप्त गर्न सक्ने, अपार धनसम्पत्ति, सभ्य सन्तान, सबै दुष्ट शक्तिहरू विरुद्ध बलियो ढाल प्राप्त गरी समृद्ध जीवनयापन गर्ने । मौलिक शालिग्राम ध्यान प्रक्रियाको लागि उपयोगी छ र आध्यात्मिक मुक्ति प्राप्त गर्न कुण्डलिनीलाई सक्रिय गर्नुहोस् र थप धेरै।

शालिग्रामको प्राचीन कथा

कुनै समय जालंधर नामक असुर वा दानव वंशका नेता थिए। कलानेमी राक्षेकी छोरी वृन्दासँग उनको विवाह भयो। वृन्दा विष्णु वा भगवान शालिग्रामको भक्त थिइन् र उनी शक्तिशाली वरदानले पनि सुसज्जित थिइन्। आफ्नी पत्नीको शक्ति, निष्ठा र प्रेमको कारण, जलन्धरा बलियो भयो। केही समयपछि उनी दैत्य गुरु शुक्राचार्यद्वारा राज्याभिषेक हुन्छन् र दानव राजा बन्छन्।

उनले सबै राजाहरूलाई परास्त गरे र विश्वभर आफ्नो क्षेत्र विस्तार गरे। त्यसपछि उसले स्वर्ग जित्ने योजना बनायो, त्यसैले उसले देवता वा देवताहरू विरुद्ध युद्धको घोषणा गर्छ। युद्ध सुरु हुँदा स्वर्गका देवताहरूले जालंधरलाई पराजित गर्न विभिन्न शक्तिशाली हतियारहरू प्रयोग गरे तर उनलाई पराजित गर्न असफल भए। त्यसपछि सबै देवताहरू ब्रह्माको सहायता लिन जान्छन्। भगवान ब्रम्हाले तिनीहरूलाई यस राक्षसलाई परास्त गर्न भगवान शिवको सहायता लिन सल्लाह दिन्छन्। भगवान शिवले राक्षस राजालाई मनाउन खोजे तर उनले बेवास्ता गरे। त्यसपछि सबै देवताहरूले उनलाई मारेर नष्ट गर्ने योजना बनाउँछन्। अन्तमा, तिनीहरूले वृन्दाको फिडेलिटीलाई हटाएर ठूलो गलतलाई ध्वस्त पार्न अलिकति धोका दिने निर्णय गर्छन्।

जालन्धरमा युद्ध हुँदा उनी सधैं भगवान विष्णुको प्रार्थना गर्थिन् । विष्णु आफ्नो रूप बदलेर डुप्लिकेट जालन्धर बनेर वृन्दाको अगाडि देखा पर्छन्। उनले उसलाई चिनेनन् र उनको श्रीमान जस्तै व्यवहार गरे। त्यसैबेला भगवान शिवले आफ्नो त्रिशूली हतियार जालंधर तर्फ हानेर उनको हत्या गरे। जब वृन्दाले वास्तविकता थाहा पाइन् तब उनले भगवान विष्णुलाई ढुङ्गा बन्ने श्राप दिइन् ।

उसले उनको श्राप स्वीकार गर्छ र गण्डकी नदी (कालीगण्डकी) मा नुहाउँछ। विष्णुले एउटा ढुङ्गाको रूपमा नयाँ रूप लिने निर्णय गरे र उनले भगवान विश्वकर्मालाई शालिग्राम ढुङ्गालाई विभिन्न आकारमा बनाउन भने। यसरी गण्डकी नदीलाई उनको बासस्थान मानिन्छ भने शालग्राम सिलालाई महाविष्णुको अवतारमानिन्छ।

विज्ञानका अनुसार वास्तविक शालिग्राम

भूगर्भशास्त्रीहरूका अनुसार जुरासिक युगका पुरातन समुद्री जीवहरू वा अमोनोइडहरू जीवाश्म बने र बिस्तारै ढुङ्गाहरूमा परिणत भए। हाल यी ढुङ्गालाई शालिग्राम शिला भनिन्छ। धेरै वर्षअघि मुस्ताङ क्षेत्र टेथिस महासागरमुनि रहेको दाबी पनि गरिएको छ । समुद्री पानी र मेगा चट्टानको तौलको उच्च चापका कारण ठूलो भूगर्भीय अशान्तिले यस क्षेत्रमा हिमालहरू सिर्जना भएको अनुसन्धानकर्ताहरूले प्रमाणित गरे। हिन्दू धर्मावलम्बीहरूले शालिग्रामलाई नारायणको ढुङ्गा स्वरूप मान्छन् ।

विभिन्न रंगहरूमा शालिग्राम शिला

प्रामाणिक शालिग्राम वा शालिग्राम धेरै रंगहरूमा प्राप्त गर्न सकिन्छ। सामान्यतया, शालिग्राम शिलाहरू कालो रंगमा उपलब्ध हुन्छन् जसमा केही सुनको सामग्री शुभ हुन्छ। तर केही दुर्लभ शालिग्राम पहेंलो, कालो, निलो, सेतो र यस्तै रंगहरूमा पनि उपलब्ध छन्। मानिसहरूले आफ्नो इच्छा अनुसार विभिन्न वास्तविक शालिग्रामको पूजा गर्न सक्छन्। सामान्यतया कालो शालिग्रामको पूजा घर र मन्दिरमा सबैले गर्ने र यस शिलाको पूजा गर्नाले नाम र कीर्ति बढाउन मद्दत गर्ने जनविश्वास रहेको छ ।