सोमबारको भूकम्प टर्कीमा सन् १९३९ यताकै सबैभन्दा शक्तिशाली


सोमबारको भूकम्प टर्कीमा सन् १९३९ यताकै सबैभन्दा शक्तिशाली

टर्की र सिरियामा सोमबार विनाशकारी भूकम्प गएको छ । जसमा ४ हजारभन्दा बढीको मृत्यु भएको थियो । भूकम्पको शक्तिशाली धक्काले हजारौं भवन ध्वस्त पारेको छ । विनाशको दृश्य यति डरलाग्दो थियो कि उद्धारकर्ताहरूले बाँचेकाहरूलाई बचाउन खाली हातले खन्नुपर्ने अवस्था छ। ७.८ रेक्टर स्केलको भूकम्पपछि दर्जनौं देशले टर्कीलाई सहयोग गर्ने प्रतिबद्धता जनाएका छन् । मानिसहरु सुतिरहेका बेला भूकम्प गएको र चिसो मौसमले राहत कार्य र आपत्कालीन सेवालाई थप कठिन बनाएको छ ।

टर्कीमा मानिसहरूले भरिएका धेरै बहुमंजिला अपार्टमेन्टहरू भग्नावशेषमा परिणत भएका छन्। यससँगै सिरियामा पनि धेरै भवनहरू भत्किएका छन् । एलेप्पोका पुरातात्विक स्थलहरू पनि क्षतिग्रस्त भएका छन्। “यो पहिलो पटक हामीले यस्तो अनुभव गरेका थियौं,” दक्षिणपूर्वी टर्की शहर कहानमारासकी २३ वर्षीय रिपोर्टर मेलिसा सलमानले सिरियाको राष्ट्रिय भूकम्प केन्द्रका प्रमुख राइड अहमदसँग भनिन् देशको इतिहासमा भएको मध्ये यो सबैभन्दा ठुलो भुकम्प हो।

प्रारम्भिक भूकम्प पछि दर्जनौं परकम्पहरू पछि गएको थियो। जसमा ७.५म्याग्निच्युडको भूकम्प पनि समावेश थियो।जसले सोमबार खोज र उद्धार कार्यमा थप बाधा पुर्‍यायो। टर्कीको दक्षिणपूर्वी सहर सानलिउर्फामा उद्धारकर्ताहरूले सात तले भवनको भग्नावशेषबाट बाँचेकाहरूलाई निकाल्न रातभर काम गरे। तापक्रम शून्यभन्दा तल झर्दा पनि आतंकित सहरका बासिन्दाहरू सडकमा रात बिताउने तयारी गर्दै आगोको वरिपरि घेरिएका थिए।