विश्वको सबैभन्दा ठूलो टेलिस्कोपको निर्माण कार्य सुरु


लेखक : लेखापढी      १९ मंसिर २०७९, सोमबार ०९:३६ मा प्रकाशित     
विश्वको सबैभन्दा ठूलो टेलिस्कोपको निर्माण कार्य सुरु

एउटा बृहत वैज्ञानिक परीयोजना निर्माणको थालनी आजबाट सुरु हुन गइरहेको छ।यो २१औँ शताब्दीको महान् वैज्ञानिक परियोजनामध्येको एक हो।

सन् २०२८ मा सम्पन्न गर्ने लक्ष्य लिएको स्क्वायर किलोमिटर एरे (SKA) विश्वको सबैभन्दा ठूलो रेडियो टेलिस्कोप हुनेछ।

 बेलायतमा मुख्यालय रहने यो दक्षिण अफ्रिका र अष्ट्रेलियामा सम्म विभाजित छ। यसमा भएका सुविधाले खगोल भौतिकशास्त्रका सबैभन्दा ठूलो प्रश्नहरू सम्बोधन गर्नेछ।यसले आइन्स्टाइनको सिद्धान्तहरूको सबैभन्दा सटीक परीक्षण गर्नेछ, र एक्स्ट्रा-टेरेस्ट्रियलहरूको खोजी पनि गर्नेछ।

यो परियोजनाको नेतृत्व गर्ने आठ देशका प्रतिनिधिमण्डलहरू पश्चिमी अष्ट्रेलियाको दुर्गम मर्चिसन शायर र दक्षिण अफ्रिकाको उत्तरी केपको कारुमा समारोहमा भाग लिइरहेका छन्।स्क्वायर किलोमिटर एरे अर्गनाइजेसनका महानिर्देशक प्रोफेसर फिल डायमण्डले भने, “यो वास्तविक हुने क्षण हो।यो तीस वर्षको यात्रा हो। पहिलो दशक अवधारणा र विचारहरू विकास गर्ने बारे थियो। दोस्रो दशक टेक्नोलोजी विकासमा खर्च गरियो। र त्यसपछि अन्तिम दशक विस्तृत डिजाइन, साइटहरू सुरक्षित गर्ने, सरकारहरूलाई सहमत गराउने र एक सन्धि संगठन (SKAO) स्थापना गरेर र सुरु गर्न कोष उपलब्ध गराउनु बारे थियो।