१९० वर्षको कछुवाको जन्मदिन


१९० वर्षको कछुवाको जन्मदिन

सेन्ट हेलेनाको दक्षिणी एट्लान्टिक टापुमा १९० वर्षको कछुवाको जन्मदिन मनाइँदै छ।संसारको सबैभन्दा पुरानो जीवित भूमि जनावरको नाम जोनाथन हो।

टापुको गभर्नर हाउस, जहाँ जोनाथनले आफ्नो जीवनको अधिकांश समय बिताएको छ। गभर्नर हाउस आगन्तुकहरूको लागि तीन दिन खुला गरिने भएको छ। टापुका अधिकारीहरूले – एक ब्रिटिश विदेशी क्षेत्र – पनि स्मारक टिकटहरूको श्रृंखला बनाएका छन्।

यद्यपि उनको जन्मको कुनै वास्तविक रेकर्ड छैन, जोनाथन १८३२ वरपर जन्मिएको मानिन्छ। कछुवा लाई सेशेल्सबाट सेन्ट हेलेना १८८२ मा सर विलियम ग्रे-विल्सनलाई उपहारको रूपमा ल्याएका थिए।जो पछि गभर्नर भए।तर जोनाथन वास्तवमा २०० वर्षको हुन सक्ने अनुमान सेन्ट हेलेनाका पर्यटन प्रमुख म्याट जोशुआले बताएका छन्।

गिनिज वल्र्ड रेकर्डका अनुसार जोनाथन सबैभन्दा पुरानो चेलोनियन पनि हो। जसमा सबै कछुवा, टेरापिन र कछुवाहरू समावेश छन्।यसअघिको सबैभन्दा पुरानो चेलोनियन तुइ मालिला थियो। जुन कम्तीमा १८८ वर्षसम्म बाँच्यो। सन् १७७७ मा ब्रिटिश अन्वेषक क्याप्टेन जेम्स कुकद्वारा टोंगाको शाही परिवारलाई दिइएको थियो, सन् १९६५ मा उक्त कछुवाको मृत्यु भएको थियो ।