जगदीप धनखड बने भारतको १४औँ उपराष्ट्रपति


जगदीप धनखड बने भारतको १४औँ उपराष्ट्रपति

जगदीप धनखड भारतको १४औँ उपराष्ट्रपति बनेका छन् । राष्ट्रपति द्रौपदी मुर्मुले उनलाई उपराष्ट्रपतिको शपथ गराएकी हुन् ।

शपथ समारोहमा प्रधानमन्त्री नरेन्द्र मोदी र पूर्व राष्ट्रपति रामनाथ कोविन्द पनि उपस्थित थिए। २०१९ देखि पश्चिम बंगालका राज्यपाल रहेका जगदीप धनखडले यस महिनाको उपराष्ट्रपतिको चुनावमा एनडीएको उम्मेदवारको चुनावमा विपक्षी उम्मेदवार मार्गरेट अल्वालाई पराजित गरेका थिए।

राजस्थान जिल्लाको झुन्झुनु जिल्लाको किथाना गाउँमा १८ मे, १९५१ मा जन्मेका धनखडले आफ्नो प्रारम्भिक शिक्षा (कक्षा एकदेखि पाँच) गाउँकै सरकारी विद्यालयमा गरे। त्यसपछि उनले छात्रवृत्ति पाए र चित्तौडगढको सैनिक स्कूलमा भर्ना भए। धनखडले प्रतिष्ठित महाराजा कलेज, जयपुरबाट बीएससी (ऑनर्स) डिग्री लिएका छन्। उनले राजस्थान विश्वविद्यालयबाट कानुन (LLB) पनि पढेका छन् ।

धनखडको राजनीतिक करियर सन् १९८९ देखि सुरु भएको थियो । त्यस वर्ष उनले भाजपाको समर्थनमा जनता दलको टिकटमा झुन्झुनुबाट लोकसभा चुनाव लडे र पहिलो पटक संसदमा विजयी भए। उनी केन्द्रमा मन्त्री पनि भइसकेका छन् ।