धृतराष्ट्र, पाण्डु र विदुरको जन्म कथा । महाभारत


लेखक : लेखापढी      २ बैशाख २०७९, शुक्रबार १२:१६ मा प्रकाशित     
धृतराष्ट्र, पाण्डु र विदुरको जन्म कथा । महाभारत

राजा शान्तनुले सत्यवतीसँग विवाह गरेपछि सत्यवतीका दुई छोरा थिए– चित्रांगद र विचित्रवीर्य। चित्रांगद र विचित्रवीर्यको बाल्यकालमा नैं उनका पिता शान्तनुको मृत्यु भयो, त्यसैले भीष्मले उनीहरूको हेरचाह गरे । चित्रांगदको युवावस्था प्राप्त गरेपछि भीष्मले उनलाई सिंहासनमा बसाले तर केही समयपछि गन्धर्वहरूसँग लड्दा चित्रांगदको मृत्यु भयो । त्यसपछि भीष्मले आफ्नो काका विचित्रवीर्यलाई सिंहासन सुम्पिदिए। विचित्रवीर्यलाई राज्य सुम्पिएपछि भीष्मलाई  विचित्रविर्यकाे विवाहको चिन्ता भयो ।

सोही समय काशीराजका तीन छोरी अम्बा, अम्बिका र अम्बालिकाको लागि स्वयंवरको आयोजना गरिएको थियो । भीष्म स्वयंवर गए र त्यहाँ एक्लै आएका सबै राजाहरूलाई पराजित गरे र अम्बा, अम्बिका र अम्बालिकालाई अपहरण गरी हस्तिनापुर ल्याए। अम्बाले भीष्मलाई आफ्नो शरीर र मन राजा शाल्वलाई अर्पण गरेको बताएकी थिइन् । यो सुनेर भीष्मले उनलाई राजा शाल्वकहाँ पठाए र अम्बिका र अम्बालिकाको विवाह विचित्रवीर्यसँग गराए ।

राजा शाल्वले अम्बालाई स्वीकार गरेनन्, त्यसैले उनी हस्तिनापुर फर्किए र भीष्मलाई भनिन्, “हे आर्य ! तिमीले मलाई जसरी पनि ल्यायौ, त्यसैले तिमीले मसँग बिहे गर।” तर भीष्मले प्रतिज्ञाको कारण उनको अनुरोध स्वीकार गरेनन्। उनको कुरा सुनेर अम्बा क्रोधित भइन् र परशुरामकहाँ गएर उहाँसँग सहायता मागे। परशुरामले अम्बालाई भने, “हे देवी ! चिन्ता नगर, म तिम्रो बिवाह भीष्मसँग गराउँछु।” परशुरामले भीष्मलाई भेटनका लागि खबर पठाए तर भीष्म उहाँकहाँ गएनन् । यसबाट क्रोधित भएर परशुराम भीष्मकहाँ पुगे र दुई वीरबीच भयावह युद्ध भयो । दुवै अभूतपूर्व योद्धा थिए, त्यसैले जीत वा हारको निर्णय हुन सकेन। अन्ततः देवताहरूले हस्तक्षेप गरे र यो युद्ध रोके। निराश भएर अम्बा तपस्या गर्न वनमा गइन् ।

विचित्रवीर्य आफ्नी दुवै रानीहरूसँग विलासितामा मग्न थिए तर दुवै रानीबाट कुनै सन्तान भएन र रोगबाट पीडित भएर उनको मृत्यु भयो। अब कुल विनाशको डरले माता सत्यवतीले एक दिन भीष्मलाई भनिन्, “पुत्र ! यस वंशलाई विनाशबाट बचाउनको लागि यी दुई रानीहरूबाट छोराहरू जन्माउनु मेरो आज्ञा छ। आमाको कुरा सुनेर भीष्मले भने, “माता ! म कुनै पनि हालतमा मेरो प्रतिज्ञा तोड्न सक्दिन।”

यो सुनेर माता सत्यवतीलाई निकै दुःख लाग्यो । अचानक उनलाई छोरा वेदव्यासको याद आयो । सम्झनासाथ वेद व्यास त्यहाँ देखा परे । उनीहरुलाई देखेर सत्यवतीले भनिन्, “हे छोरा ! तिम्रा सबै दाजुभाइहरु निःसन्तान बिते । त्यसैले मेरा कुललाई नष्ट हुनबाट बचाउनको लागि, म तिमीलाई तिनीहरूका पत्नीहरूबाट सन्तान जन्माउन आदेश दिन्छु।”

वेदव्यासले आफ्नी माताकाे  आज्ञा पालन गर्दै भने, “माता ! तिमीले ती दुई रानीहरूलाई एक वर्षसम्म नियम व्रत बस्न लगाउनुहाेस त्यसपछि मात्र तीनीहरूकाे गर्भ रहन्छ।”

एक वर्षपछि वेदव्यास पहिले जेठी रानी अम्बिकाकहाँ गए । अम्बिकाले उनको तेज देखेर आँखा बन्द गरिन् । वेदव्यास फर्किएर आमालाई भने, “आमा अम्बिकाले ठूलो छोरा जन्माउने छिन्, तर आँखा बन्द गर्ने दोषले उनीबाट जन्मने छाेरा अन्धो हुनेछिन्।” यो सुनेर सत्यवती निकै दुःखी भइन् र उनले वेदव्यासलाई कान्छी रानी अम्बालिकाकहाँ पठाइन् । वेद व्यासलाई देखेर अम्बालिका डरले पहेंलो भइन् । आफ्नो कोठाबाट फर्केर आउँदा वेदव्यासले सत्यवतीलाई भने, “माता ! अम्बालिकाको गर्भबाट पाण्डुलाई रोगले पीडित छोरा जन्माउनेछ । यसले माता सत्यवतीलाई झनै दुःखी बनायो । 

यति सुनिसकेपछि सत्यवतीले जेठी रानी अम्बालिकालाई वेदव्यासकहाँ पुनः फर्किन आदेश दिइन् । यसपटक जेठी रानी आफै गएनन् र आफ्नी दासीलाई वेदव्यासकहाँ पठाइन् । दासीले खुसीसाथ वेद व्यासलाई प्रस्ताव गरिन् । यसपटक वेद व्यास माता सत्यवतीकहाँ आएर भने, “माता ! यस दासीको गर्भबाट वेद र वेदान्तमा जान्ने अत्यन्त नैतिक पुत्रको जन्म हुनेछ। यति भनिसकेपछि वेद व्यास तपस्या गर्न गए ।

समय आएपछि अम्बिकाको गर्भबाट धृतराष्ट्र, अम्बालिकाको गर्भबाट पाण्डु  र दासीको गर्भबाट धर्मात्मा विदुरको जन्म भयो ।