मूल्यवान – Motivational Story


लेखक : लेखापढी      १० माघ २०७८, सोमबार १२:२६ मा प्रकाशित     
मूल्यवान – Motivational Story

एक जना केटा जसको परिवार धेरै धनी थियो । एक दिन उनका बुबाले उनलाई देशको यात्रामा लगे, जहाँ उनले आफ्नो छोरालाई गरीब मानिसहरू कसरी बाँच्छन् भनेर देखाउने लक्ष्य राखे। जसरी उनले सोचेका थिए त्यसै गरी तिनीहरू एक धेरै गरिब परिवारको घर/खेतमा पुगे । उनीहरूले त्यहाँ धेरै दिन बिताए ।

फर्किएपछि बुबाले छोरालाई सोध्नुभयो, यात्रा मन पर्यो ?

“ओह, यो राम्रो थियो, बुबा” – केटाले जवाफ दियो।

“गरिब मानिसहरू कसरी बाँच्छन् भनेर तिमीले याद गर्याे?”

“हो, मैले गरे” – केटाले भन्यो ।

बुबाले आफ्नो छोरालाई उनीहरूको यात्राबाट आफ्नो प्रभावको बारेमा थप विवरणहरू बताउन आग्रह गरे।

केटाले विवरण यसरी बतायाे, ” हामीसँग एउटा मात्र कुकुर छर तिनीहरूसँग चारवटा छन् । हाम्रो बगैंचामा एउटा सानाे पोखरी छ, जबकि तिनीहरूसँग एउटा नदी छ जसको अन्त्य छैन । हामीसँग महँगो लालटेनहरू छन्, तर तिनीहरूको टाउकोमाथि रातमा ताराहरू छन् । हामीसँग आँगन छ र तिनीहरूसँग सम्पूर्ण क्षितिज छ । हामीसँग जमिनको सानो टुक्रा मात्र छ, जबकि तिनीहरूसँग अनन्त क्षेत्रहरू छन् । हामी खाना किन्छौं, तर तिनीहरूले यसलाई उब्जनी गर्दछन र केही बेच्दछन पनि । हामीसँग हाम्रो सम्पत्तिको सुरक्षाको लागि अग्लो बार छ पर्खाल छ, र उनीहरूलाई यसको आवश्यकता पर्दैन, किनकि उनीहरूका साथीहरूले उनीहरूलाई सुरक्षा गर्छन्।

बुबा छक्क पर्नुभयो । उनले एक शब्द पनि बोल्न सकेनन् ।

त्यसपछि केटाले थप्यो: “धन्यवाद, बुबा, मलाई हामी कति गरिब छौं भनेर देखाउन दिनुभएकोमा।”


यो कथाले देखाउँछ कि वास्तविक धन र सुख भौतिक चीजहरूले मापन गर्दैन ।  प्रेम, मित्रता र स्वतन्त्रता धेरै मूल्यवान छन्।


www.lekhapadhi.com । lekhapadhimedia@gmail.com