दुई भ्यागुता


लेखक : लेखापढी      ९ माघ २०७८, आईतवार ११:४९ मा प्रकाशित     
दुई भ्यागुता

यो दुई भ्यागुताको कथा हो। एउटा भ्यागुता मोटो र अर्को पातलो थियो। एक दिन, खाना खोज्दै गर्दा, तिनीहरू अनजानमा दूधको भाँडामा हाम फाले । तिनीहरू बाहिर निस्कन सकेनन्, किनकि भाँडाकाे भित्री भाग धेरै चिप्लो थियाे, त्यसैले तिनीहरू दुधमा पौडी खेलिरहेका थिए।

मोटो भ्यागुताले पातलो भ्यागुतालाई भन्यो, “भाइ भ्यागुता, अब खुट्टा धेरै चलाउनुकाे कुनै फाइदा छैन। हामी डुब्नेछौं, त्यसैले हामीले पनि हार मानौं।” पातलो भ्यागुताले जवाफ दियो, “भाइ पर्खनुहाेस, खुट्टा चलाउँदै गर्नुहाेस्। केही समयमा काेही अाएर हामीलाइ कसैले हामीलाई बाहिर निकाल्छ।” र तिनीहरूले घण्टौंसम्म खुट्टा चलाउँदै गरे ।

केही समय पछि, मोटो भ्यागुताले भन्यो, “भाइ भ्यागुता, कुनै काम छैन । म अहिले धेरै थाकेको छु। म खुट्टा चलाउन छोडेर डुब्ने छु। आइतवार हो र कोही काम गर्न पनि अाउँदैनन । यहाँबाट निस्कन सम्भव छैन। यहाँबाट निस्कने बाटो नै यस्ताे छ ।” तर पातलो भ्यागुताले भन्यो, “प्रयास गरिरहनुहोस्।  खुट्टा चलाइरहनुहोस्। केहि हुनेछ, खुट्टा चलाइरहनुहोस्।” अझै दुई घन्टा बित्यो ।

मोटो भ्यागुताले भन्यो, “अब म जान सक्दिन। यसो गर्नुको कुनै अर्थ छैन किनकि हामी जसरी पनि डुब्ने छौं। के फाइदा?” र मोटो भ्यागुता रोकियो। उसले त्यागे। अनि दुधमा डुब्यो । तर पातलो भ्यागुताले खुट्टा चलाइरह्याे।

दस मिनेट पछि, पातलो भ्यागुताले आफ्नो खुट्टा मुनि केहि ठोस महसुस गर्यो । उसकाे खुट्टाले  दूधलाई मथेर मख्खन बनाइसकेकाे थियो र ऊ मख्खनबाट उफ्रियाे र बाहिर निस्क्यो ।


लेखक: मेलिसा डी जार्टम्यान


हाम्रा छाेटा प्रेरणादायी कथाहरू यहाँलाइ कस्ता लागिरहेका छन् । हामीलाइ कमेन्ट र सेयर गर्न नविर्सनुहाेस । 


www.lekhapadhi.com