नियमित ताली बजाउनु स्वास्थ्यका लागि धेरै फाईदै फाईदा


लेखक : लेखापढी      ११ बैशाख २०७८, शनिबार १०:१० मा प्रकाशित     
नियमित ताली बजाउनु स्वास्थ्यका लागि धेरै फाईदै फाईदा

सामान्यतया हामि अरुको खुशीमा सामेल हुँदा वा कसैलाई प्रोत्साहित गर्नुपर्दा तालि बजाउने गर्दछौ यसरि तालि बजौनुलाई सामान्य रुपमा लिनेगरिन्छ । यदपि नियमित रुपमा तालि बजाउनु स्वास्थ्यका लागि लाभदायी छ भन्ने कुरा बैज्ञानिक तथा बैदिक योग शास्त्रले पुस्टि गरिसकेको छ । 

दुबै हात जोडेर तालि बजाउदा हातका सबै बिन्दूहरुमा दबाब पर्ने भएकाले उर्जा प्रबाह हुनुका साथै शरीरमा ताजापन महसुस हुने गर्दछ । विभिन्न तनाब, दम, मुटु सम्बन्धि समस्या, ग्यास्ट्रिक समस्या, टाउको दुख्ने, मन बेचैन हुने जस्ता समस्याहरुबाट राहत महसुसको लागि तालि बजाउनु फाइदाजनक रहेको छ । 

पाचन प्रणालीमा समस्या, खाना अपच हुने समस्याको समाधान समेत नियमित १५-२० मिनेट तालि बजाउनु नै समाधान हो । नियमित रुपमा बिहान वा साझको समयमा स्वच्छ खुला ठाउमा ताली बजाउदा शरीरका सबै अंगहरु सक्रिय हुने गर्दछन । यसरि तालि बजाउदा हातका औलाहरुमा दबाब परेको हुनु पर्दछ । जसका कारण शरीरमा रक्त संचार प्रक्रियामा सुधार आउछ । रक्तचाप कम भएका व्यक्तिहरुले नियमित तालि बजाउदा फाइदा हुने एक अध्ययनले बताउछ ।

बालबालिकाहरुलाई समेत नियमित तालि बजाउन लगाउदा दिमागमा सकारात्मक प्रभाब पर्ने गर्दछ । बाल मस्तिष्क चौतर्फी सक्रिय रहन मद्दत पुग्दछ । 

नियमित रुपमा दिनको १५-२० मिनेट तालि बजाउद मधुमेह, उच्च रक्तचाप, रुघाखोकी, कपाल झर्ने समस्याबाट बचन सकिन्छ ।
महिला वा बृद्ध-बृद्धाहरुमा देखिने हाडजोर्नी दुख्ने समस्याका लागिसमेत नियमित तालि बजाउदा धेरै प्रभावकारी हुने देखिन्छ । ढाड, घाटी र जोर्नी दुख्नेहरुले नियमित रुपमा हटला सहित हातका औलाहरु दबाब पुग्ने गरि तालि बजाउदा उल्लेखनीय फाइदा हुने बैज्ञानिकहरुको दाबि रहेको छ ।  

100% LikesVS
0% Dislikes
Spread Your Love !!!