प्रेम, अनुकम्पा र सेवाकी प्रतिकः मदर टेरेसा (Mother Teresa)


लेखक : लेखापढी      १० भाद्र २०७७, बुधबार १३:०७ मा प्रकाशित     
प्रेम, अनुकम्पा र सेवाकी प्रतिकः  मदर टेरेसा (Mother Teresa)

मदरटेरेसाको जन्म  26 अगस्त, 1910 मा युगोस्लाभियाको स्कोप्जे नामको सानो शहरमा भएको थियो । उनको बुबाको नाम अल्बानियन थियो जो भवन निर्माणकर्ता थिए । मदर टेरेसाको बाल्यकालको नाम एग्नेस बोहाजीउ थियो । उनका आमाबुबा धार्मिक दृष्टिकोणका थिए । बाह्र वर्षको कान्छो उमेरमा मदर टेरेसाले आफ्नो जीवनको उद्देश्य तय गर्छिन् । मानव प्रेम उत्तम भावना हो जसले उसलाई सच्चा मानव बनाउँछ ।

मानव प्रेम उत्तम भावना हो जसले उसलाई सच्चा मानव बनाउँछ ।

मानवताप्रतिको प्रेमलाई देश, जाति वा धर्म जस्ता साँघुरो परिधिहरूमा बाँध्न सकिदैन । यदि एक व्यक्तिमा स्नेह र अनुकम्पाको भावना छ भने उसले आफ्नो सम्पूर्ण जीवन मानव सेवामा समर्पण गर्दछ । मदर टेरेसा धेरै व्यक्तित्वहरु मध्ये सर्वोच्च थिइन् जसले संसारमा निःस्वार्थ सेवा गरे । उनलाई ममता, प्रेम, अनुकम्पा र सेवाको प्रतीक भनिन्छ भने यो अचम्म मान्नुपर्दैन ।

अठार वर्षको उमेरमा उनले nursh बन्ने निर्णय गरे । यसको लागि, उनी आयरल्याण्ड गई र लोरेटो nurshing केन्द्रमा सामेल छिन् । त्यहाँबाट उनलाई भारत पठाइयो । १९२९  मा मदर टेरेसा कलकत्तामा लोरेटो अटेल्ली स्कूलमा शिक्षक बन्न पुगिन् । यहाँ बस्दा, उनले एक शिक्षिकाको रूपमा सेवा गरे ।

मदर टेरेसा धेरै व्यक्तित्वहरु मध्ये सर्वोच्च थिइन् जसले संसारमा निःस्वार्थ सेवा गरे । उनलाई ममता, प्रेम, अनुकम्पा र सेवाको प्रतीक भनिन्छ भने यो अचम्म मान्नुपर्दैन ।

आफ्नो योग्यता, कार्यक्षमता र सेवाको कारण, उहाँ केही दिन पछि स्कूलको प्रधानाध्यापक बनाइनुभयो । मदर टेरेसाले यो स्थान पाउँदा सन्तुष्टि प्राप्त गरेन । पीडित मानवताको आह्वानले तिनीहरूलाई व्याकुल बनाइरहेको थियो । १० डिसेम्बर १९४६ मा, जब उनी रेलमार्फत दार्जिलिंग जाँदै थिए, उनले स्कूल छोड्नु पर्छ र गरिबको बीचमा सेवा गर्नु पर्छ भनेर भित्रबाट कराइरहेको सुने । ऊ भित्रबाट आएको आवाज सुनेपछि उनले विद्यालय छोडे ।

सन् १९५० मा उनले मिशनरी अफ चैरिटी स्थापना गरे । यस पछि, उनी निलो किनारा भएको सेतो साडी सहित पीडितहरूको सेवा गर्न मैदानमा गइन् । यसभन्दा अघि मदर टेरेसाले १९४८ मा बंगालको कोलकाताको बस्तीमा बस्ने बच्चाहरूको लागि स्कूल खोलेकी थिइन् । केही दिन पछि उनले काली मन्दिरको नजिकै ‘निर्मल हृदय’ भन्ने धर्मशाला स्थापना गरे । यो धर्मशाला असहायहरूका लागि मात्र हो । धर्मशालाको निर्माण पछि असहाय व्यक्तिहरूको छत भयो । मदर टेरेसा आफ्ना सहयोगी बहिनीहरूसँग सडकमा र सडकमा रहेका बिरामीहरूलाई उठाउने गर्थिन् र उनीहरूलाई सफा हृदयमा लगिन् जहाँ उनीहरूको उपचार नि: शुल्क गरिएको थियो । यो उल्लेखनीय छ कि उनले १६ औं शताब्दीमा सेन्ट टेरेसाको नामले प्रसिद्ध भिक्षुणीको नाममा टेरेसाको नाम राखे ।

मदर टेरेसा आफ्ना सहयोगी बहिनीहरूसँग सडकमा र सडकमा रहेका बिरामीहरूलाई उठाउने गर्थिन् र उनीहरूलाई सफा हृदयमा लगिन् जहाँ उनीहरूको उपचार नि: शुल्क गरिएको थियो ।

सुरुमा, मदर टेरेसा गरिब बिरामीहरूको खोजीमा शहर भरि घुम्थिन् जो मरणासन्न अवस्थामा थिए । पहिले उनी क्रिक लेनमा बस्थिन् र पछि उनी मदर टेरेसा सर्कुलर रोडमा बस्न आइन् । यहाँ बस्ने उनीहरूको घर अब विश्वव्यापी मदर हाउस भनेर चिनिन्छ ।१९६२ मा स्थापित ‘निर्मल हृदय’ केन्द्रले आज ठूलो रूप लिएको छ । यस संस्थाको विश्वभरि १२० देशहरुमा शाखा छ । हाल यस संस्था अन्तर्गत १६९ शिक्षण संस्था, १३६९ उपचार केन्द्र र ७५५ आश्रय गृहहरू    छन् ।

बिरामी, बुढा, भोका, नाङ्गा र गरिबलाई उनीसँग असीम स्नेह थियो । मदर टेरेसाले आफ्नो जीवनको 50 बर्ष वृद्ध, असहाय, बिरामी र गरिब महिलाहरूको सेवा र परिश्रम गरिन् ।

मदर टेरेसाको प्रकृति अत्यन्त सहनशील, असाधारण र करुणामय थियो । बिरामी, बुढा, भोका, नाङ्गा र गरिबलाई उनीसँग असीम स्नेह थियो । मदर टेरेसाले आफ्नो जीवनको 50 बर्ष वृद्ध, असहाय, बिरामी र गरिब महिलाहरूको सेवा र परिश्रम गरिन् । आफ्नो युवावस्थादेखि जीवनको अन्तिम क्षणहरू सम्म उनले अनाथ र अशक्त बच्चाहरूको जीवनको ज्ञान दिने प्रयास गरे ।

मदर टेरेसा हृदय रोगबाट पीडित थिइन् । १९८९ देखि, उहाँ ‘पेसमेकर’ को समर्थनमा काम गर्दै हुनुहुन्थ्यो । अन्तमा, ५ सेप्टेम्बर १९९७ मा निधन भयो ।


  • लेखापढी म्यागजिन