बर्षातको समयमा अमिलो (भिटामिन- सी) खानेकुरा अनिबार्य खानुपर्दछ ।


लेखक : लेखापढी      २७ श्रावण २०७७, मंगलवार ०६:५१ मा प्रकाशित     
बर्षातको समयमा अमिलो (भिटामिन- सी) खानेकुरा अनिबार्य खानुपर्दछ ।

 धेरै जसो बर्षातको समयमा विभिन्न रोगरु फैलिने गरेका हुन्छन | बर्षातको समयमा पानी दुषित हुने तथा बाहिरि पानिको मिश्रणले अनेक बिमारी हुने गरेको देखिन्छ | सामान्यतया छाला सम्बन्धि रोगहरु, पेट दुख्ने समस्या, रुघाखोकी, कपाल झर्ने समस्याहरु देखिने गरेका हुन्छन | अस्वस्थ्य खानपिनले गर्दा यस्ता सामान्य समस्याहरु देखिन्छन |

रोगप्रतिरोधक क्षमता बढाउन ध्यान दिनुपर्दछ :

बर्षातको समयमा माथी उल्लेखित समस्या बाट बच्न आफ्नो शारीरिक रोगप्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउन तर्फ बिशेस ध्यान दिनुपर्दछ | खानपिनमा सधै भिटामिन सी जन्य खानेकुरा समाबेश गर्नुपर्दछ | भिटामिन सी ले  विटामिन सी माइकोबैक्टेरियम स्मैगमैटिस नामक एक नन-पैथोजेनिक ब्याक्टेरियालाइ समाप्त गर्ने गर्दछ | 
हरेक दिन करिब ५०० मिलिग्राम भिटामिन सी सेवन गर्नुपर्ने स्वास्थ्य बिज्ञले सुझाब दिएका छन् | प्रयाप्त भिटामिन सी ले सामान्य रुघाखोकी तथा विभिन्न भाइरल ज्वरो साथै विभिन्न इन्फेक्सन बाट बच्न सकिन्छ |

विटामिन सी ले दीर्घकालीन बीमारि वा क्रोनिक डिज़ीज़को संक्रमण कम गर्छ :


 भिटामिन सी एक शक्तिशाली रोगप्रतिरोधात्मक गुणवान तत्व, ऐंटीऑक्सिडेंट हो जसले प्राकृतिक रुपमै विभिन्न रोग संग लड्ने क्षमताको विकास गर्दछ | फ्रि रेडिकल भनिने हानिकारक अणुहरूबाट हाम्रो शरीरको कोषिका बचाउछ। जब यी फ्रि रेडिकलहरू जम्मा हुन्छन्, तिनीहरूले ऑक्सीडेटिव तनाव उत्पन्न गर्दछन्, जुन धेरै पुरानो रोगहरूसँग सम्बन्धित छ। धेरै अनुसन्धानले रिपोर्ट गरेको छ कि पर्याप्त भिटामिन सी सेवन गर्दा रगतमा एन्टी-अक्सिडेन्टहरूको मात्रा करीव 30% बढ्छ, जसले शरीरलाई प्राकृतिक रुपमा रोगहरू विरुद्ध लड्नको लागि तयार पार्छ र शरीरमा सूजन रोक्न सक्छ।

विटामिन सी शरीरको इम्यूनिटी सिस्टम को सुदृढ़ गर्दछ:

वर्षाको दिनमा भिटामिन सी समृद्ध चीज खाने सल्लाह पनि दिइन्छ, किनकि यसले रोग प्रतिरोधात्मक क्षमता बढाउँदछ। भिटामिन सीले सर्वप्रथम सेतो रक्त कोषहरूको उत्पादन बढाउँछ (लिम्फोसाइट्स र फागोसाइट्स भनिन्छ)। यसले शरीरलाई संक्रमणसँग लड्नका लागि तयार पार्दछ। भिटामिन सीले सेता रक्त कोषहरूलाई निःशुल्क रेडिकलहरूको कारण हुने क्षतिबाट जोगाउँछ, जसले सेता रक्त कोषहरूलाई अत्यन्तै प्रभावकारी बनाउँछ। यो पनि पत्ता लागेको छ कि नियमित रूपमा भिटामिन सी सेवन गर्नेहरूको घाउ पनि चाँडै निको हुन्छ।

भिटामिन सी छाला सहित समग्र शरीरको स्वास्थ्यको लागि उत्कृष्ट छ:
जहाँसम्म कुरा छालाको स्वास्थ्यको बारेमा व्याप्त चिन्ता छ, भिटामिन सी को एन्टि-ऑक्सीडन्ट गुणले फ्रि रेडिकलहरूलाई कम गर्न वा हटाउन धेरै मद्दत गर्दछ। तर छालाको लागि यसको फाइदाहरू सीमित छैनन्। जब भिटामिन सी छालामा लागू हुन्छ, यसको अम्लीय गुणको कारणले, यसले कोलाजेन र लोचको उत्पादन बढाउँदछ, जसको कारण छालाको उपचार प्रक्रिया छिटो हुन्छ। यस सँग धेरै प्रकारका भाइरस र ब्याक्टेरिया मार्न सक्ने क्षमता छ। मानसुन भाइरस र ब्याक्टेरियाको गढ हो। त्यसकारण यदि तपाईंले भिटामिन सीको सेवन बढाउनुभयो अधिकतम बिमारिहरुबात जोगिन सकिन्छ |


lekhapadhee health tips 
पढेर SHARE गर्नुहोला