किसानले ट्र्याक्टरको प्रविधि प्रयाेग गरेर सेनिटाइजर मेशिनमा विकसित गरे, कसरी, कहाँ, यहाँ पढ्नुहोस ।


लेखक : लेखापढी      २० श्रावण २०७७, मंगलवार १३:४६ मा प्रकाशित     
किसानले ट्र्याक्टरको प्रविधि  प्रयाेग गरेर सेनिटाइजर मेशिनमा विकसित गरे, कसरी, कहाँ, यहाँ पढ्नुहोस ।

जयपुर । काेराेनाकालको समयमा साँघुरो सडक र गल्ली सफा गर्न भारत नासिकका किसान राजेन्द्र जाधवले इनोवेटिव स्प्रेयर टेक्नोलाेजी विकास गरेका छन् । यो प्रविधि १५ हर्स पावर ट्र्याक्टरको साथ पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ। जुन ४ फिट चाैडा गल्लीमा पनि ३ तर्फ १२ नाेजेलका माध्यमबाट १५ फिट उचाइ सम्म दायाँ र बायाँका साथै टयाक्टरकाे पछाडि १५ फिट सम्म सेनेटाइज गर्न सक्दछ ।

यो सेनिटाइजर उपकरण ट्रयाक्टरको सहयोगमा विकसित गरिएको हाे ।

शुक्रबार शास्त्री नगर स्थित विज्ञान केन्द्रबाट किसानले विकसित गरेको इनोवेटिव स्प्रेयर टेक्नोलाेजीको ट्रयाक्टरले टोंक, अजमेर, पाली र जोधपुर र सेक्रेटेरियाटमा सफाई गरेपछि फेरि जयपुर पुग्नेछ र जयपुरमा प्रदर्शन गर्नेछ। यस अवसरमा विज्ञान तथा टेक्नोलोजीका सरकारी सचिव मुग्ध सिन्हाले भने कि भारत सरकारको विज्ञान र प्रविधि विभाग अन्तर्गत राष्ट्रिय इनोवेशन संस्थानले तल्लाे तहमा कृषकहरूले गरेको आविष्कारलाई एउटा मञ्च उपलब्ध गराएको छ।

उनले भने कि त्यस्तो प्रविधि गाउँका किसानहरुका लागि पनि फाइदाजनक हुन्छ उनीहरुमा सरल प्रविधिको माध्यमबाट काममा सहज र गति बढाउनेछन् । उनले भने कि यस स्प्रेयर टेक्नोलोजीको माध्यमबाट ६०० लिटरको ट्यांककाे सहयाेगमा ४ देखि ५ घण्टा सम्म सेनेटाइज गर्न सकिन्छ। कोरोनाकल बाहेक यो प्रविधी कीटनाशक, जडिबुटी कीटनाशक, प्रवर्द्धक, आँप सिट्रस बगैचा र अन्य कृषि गतिविधिहरूमा पनि प्रयोग गर्न सकिन्छ।

नेश्नल इनोवेशन फाउन्डेशनका वरिष्ठ इनोवेशन अधिकारी हरदेवले भने कि यो संस्थाले ग्रास रूट (तल्लाे) तहको नवीनतालाई अगाडि बढाउन काम गर्दछ। यस नवीनतम स्प्रेयर टेक्नोलोजीमा २००, ४०० र ६०० लिटरकाे ट्यांक सेनिटाइजर उपकरणहरू विकास गरिएको छ। जसको मूल्य १.50 लाख देखि २.२५ लाख भारतीय रुपैयाँ हो। उनले भने कि यो प्रविधिको किसानले आफ्नो बुद्धिले विकसित गरेको हो र यसमा मानवीय शक्तिकाे कम खाँचाे पर्दछ र चालकले मात्र यसलाई चलाउन सक्छ।

साभारःhttps://www.khaskhabar.com/