खराब साथी


लेखक : लेखापढी      १२ बैशाख २०७७, शुक्रबार ०६:०० मा प्रकाशित     
खराब साथी

एक पटक दुई जना साथी जंगलकाे बाटाे भएर जाँदै थिए । जंगल एकमदमै घना र डरालाग्दाे थियाे । तिनीहरूलाई थाहा थियाे जंगलमा कुनै पनि समय खतरा हुन सक्छ । त्यसकारण उनीहरूले एक अर्कालाई जोखिमको जुनसुकै अवस्थामा पनि एकसाथ रहने वाचा गरे ।

अचानक उनीहरूले एउटा ठूलो भालु तिनीहरू नजिक आइरहेको देखे । एकजना भालुलाइ देख्ना साथ एकैचोटि नजिकैको रूखमा चढ्याे । तर अर्काेलाइ कसरी रूख चढ्ने भन्ने थाहा थिएन । त्यसैले अर्काे साथिले सामान्य बुद्धिले नेतृत्व गर्दै ऊ मरेको मान्छे भएको नाटक गर्दै भूमिमा लडियो।

भालु जमीनमा सुतेको नजिक आयो। भालुले उक्त मानिसकाे गन्ध सुघ्याे, भालुलाइ लाग्याे त्याे मानिस मरेकाे हाे त्यसैले बिस्तारै त्यहाँबाट गयाे । भालुले मृत जीवहरूलाई छुँदैन। रूखमा चढेकाे साथी तल आयो र जमीनमा रहेकाे आफ्नो साथीलाई सोधे, “मित्र, भालुले तिम्रो कानमा के भन्यो?” अर्को साथीले भन्यो, “भालुले मलाई खराब साथीलाई विश्वास नगर्न सल्लाह दियो।”

कथाको नैतिक : नयाँ नयाँ साथीहरूको साथ वास्तवमै रोमाञ्चक छ । तर मानिसहरुलाई सावधान गर्नुहोस् जो केवल तपाईको साथीको रूपमा प्रस्तुत गरीरहेका छन् र अप्ठेराे परेकाे बेलामा साथ दिदैनन । उही बाटोमा, तपाईं आफ्नो साथीहरुको समर्थन गर्नको लागि कुनै पनी स्थितिमा तत्पर रहनुहाेस ।

लेखापढी